خانه / آموزش / اپتیک کاربردی مقدماتی

اپتیک کاربردی مقدماتی

اپتیک کاربردی مقدماتی

 

اپتیک کاربردی
اپتیک کاربردی

در این مطلب قصد داریم تا به بیانی ساده موارد مربوط به اپتیک در عکاسی، نظیر فاصله کانونی، پرسپکتیو و کراپ فاکتور را توضیح دهیم .

 

فاصله کانونی: تعریف دقیق آن “فاصله بین مرکز اپتیکی لنز (یا تلسکوپ) با سنسور (یا چشم در تلسکوپ) بر حسب میلیمتر” است. خب، احتمالا این تعریف برای عکاسی در عمل کاربردی ندارد. پس بیایید تاثیر آن را روی عکس هایی که میگیریم ببینیم:

– هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد، بزرگنمایی اپتیکی بیشتر، نمای بسته تر و پرسپکتیو فشرده تری حاصل میشود یعنی فاصله اجسام از یکدیگر و طول اجسام کوتاه تر بنظر میرسد.

– و هرچه فاصله کانونی کمتر باشد، بزرگنمایی اپتیکی کمتر، نمای وسیع تر و پرسپکتیو اغراق آمیزتری بدست می آید یعنی فاصله اجسام از یکدیگر و طول اجسام طولانی تر بنظر میرسد.

۱-تفاوت زاویه دید در فوکال (فاصله کانونی) های مختلف:

زاویه دید در فواصل کانونی مختلف
زاویه دید در فواصل کانونی مختلف
تفاوت میدان دید در فاصله کانونی های مختلف
تفاوت میدان دید در فاصله کانونی های مختلف

۲-تفاوت پرسپکتیو در فوکال های متفاوت:

تفاوت پرسپکتیو در فوکال های متفاوت
تفاوت پرسپکتیو در فوکال های متفاوت

 

۴-اثر فاصله کانونی بر کیفیت بوکه(ماتی پس زمینه): در گشودگی دیافراگم برابر در فوکال بالاتر بوکه بیشتر(پس زمینه تارتر) و در فوکال پایین تر بوکه کمتری (پس زمینه واضح تر) حاصل میشود.

اثر فاصله کانونی بر کیفیت بوکه
اثر فاصله کانونی بر کیفیت بوکه

انواع لنز: به طور کلی از نظر ساختار دو نوع لنز وجود دارد: ثابت (پرایم) و زوم. لنز های ثابت فاصله کانونی ثابتی دارند ولی فاصله کانونی لنز های زوم در محدوده ای که روی آن نوشته شده قابل تغییر است.

سوال: پس مفهوم زوم که در دوربین های کامپکت و بریج عنوان میشود چیست؟ دوربین های کامپکت به لنزهای زوم مجهز هستند و معمولا دامنه فوکال این لنزها بالاست. درواقع این زوم حاصل تقسیم حداکثر فوکال بر حداقل آن است مانند ۴۰ برابر یا ۳۰ برابر. به طور مثال دوربین کامپکتی که قبلا داشتم، لنزی با فوکال ۲۴ تا ۲۴۰ داشت و روی بدنه آن عبارت ۱۰X Optical Zoom نوشته شده بود.

در نتیجه بزرگنمایی یک لنز وابسته به ماکزیمم فاصله کانونی آن است و مفهوم زوم تا حدی بین کاربران غیر حرفه ای غلط جا افتاده.

مثلا لنزی با فوکال ۱۲۰۰ میلیمتر ثابت، اصلا زوم ندارد اما بزرگنمایی آن به مراتب بیشتر از لنز زوم ۲۴-۲۴۰ است که ۱۰X زوم دارد.

دامنه های کانونی: پرسپکتیو چشم انسان مانند لنزی ۵۰ میلیمتری روی سنسور فول فریم عمل میباشد. این حدود فوکال را نرمال، فوکال های کمتر از این مقدار را زاویه دید واید(عریض) و  فواصل کانونی بیشتر از ۵۰م.م را نیز تله میگوییم.

کراپ فاکتور:

کراپ فاکتور
کراپ فاکتور

فرض کنیم لنزی داریم که روی سنسور فول فریم فوکال ۵۰ میلیمتر دارد. کراپ فاکتور سنسور فول فریم ۱ است. کراپ فاکتور سنسور APS-C 1.6 است. پس این لنز روی سنسور APS-C زاویه دیدی مشابه فوکال معادل ۱٫۶ X 50  میدهد، که میشود ۸۰ میلیمتر.

یا مثلا لنزی داریم که روی سنسور APS-C که ضریب کراپ فاکتور ۱٫۶ دارد، فوکال ۱۰۰ میلیمتری میدهد. این لنز روی سنسور فول فریم زاویه دیدی همچون فوکال ۱۰۰/۱٫۶ میدهد که میشود ۶۲٫۵ میلیمتر. البته مبنای اعداد و ارقام روی لنزها، حتی لنزهای مخصوص سنسور های کراپ، بر مبنای سنیور فول فریم با کراپ فاکتور ۱ نوشته شده است. معمولا برای رسیدن به بیشترین بزرگنمایی اپتیکی میتوان از سنسور های کوچکتر استفاده کرد و بهترین گزینه برای عکس های واید با میدان دید گسترده نیز سنسور های فول فریم هستند.

البته هر لنزی را روی هر دوربینی با سنسور دلخواه نمیتوان استفاده کرد و حتما باید ماونت (قسمت اتصال لنز) دوربین با ماونت لنز سازگار باشد.

 

درباره ی اسماعیل کارگر

دانشجوی مهندسی مکانیک سیالات؛ برحسب علاقه در زمینه های عکاسی، گرافیک، تولید محتوا و سئو فعالیت میکنم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *