راهنمای فیلترهای لنز برای مبتدیان

بازدیدها: 669

به عنوان یک عکاس نوآموز و مشتاق، احتمالاً قبلاً فیلترهای لنز دوربین را دیده‌اید و حتی شاید از آن استفاده هم کرده‌اید. عکاسان به دلایل زیادی از این تکه های کوچک شیشه استفاده می کنند، اما رایج ترین آنها برای کنترل هوشمندانه شرایط روشنایی هنگام عکسبرداری است.

فیلترها برای به حداقل رساندن بازتاب های ناخواسته نور، بهبود رنگ ها ، کاهش نور ورودی به لنز و موارد دیگر می شوند. هر فیلتر لنز برای یک هدف خاص استفاده می شود ، زیرا هرکدام برای یک اثر خاص ساخته شده است که می تواند به تقویت ظاهر نهایی یک عکس کمک کند.

چگونه از فیلترهای لنز دوربین در عکاسی استفاده می شود؟

نوردهی طولانی با فیلتر ND

نوردهی طولانی با فیلتر ND

آنها از لنزهای شما محافظت می کنند

مقرون به صرفه ترین نوع فیلترهای لنز آنهایی هستند که شفاف هستند و به سادگی برای محافظت از لنز استفاده می شوند. این موارد برای محافظت از عدسی جلویی لنز در شرایط عکاسی معمولی بسیار عالی است، زیرا شیشه شفاف به هیچ وجه روی تصاویر شما تأثیر نمی گذارد. فیلترهای محافظ لنز احتمال خراشیده شدن، شکستن و تجمع گرد و غبار در سطح لنزهای شما را از بین می‌برند.

آنها می توانند رنگ ها را اصلاح یا تقویت کنند

انواع خاصی از فیلترهای عکاسی وجود دارد که می توانند باعث تغییر یا تقویت رنگ در تصاویر شما شوند. برخی از آنها توانایی تصحیح دمای رنگ صحنه را دارند ، در حالی که برخی دیگر می توانند رنگ و کنتراست را برای تصویری پویاتر، تقویت کنند.

آنها به اطمینان از نوردهی دقیق کمک می کنند

هنگام کار در شرایط نوری دشوار، فیلترها گزینه خوبی برای دستیابی به نوردهی صحیح و دقیق در سراسر عکس شما هستند. آنها این کار را با مسدود کردن برخی از پرتوهای نوری که وارد لنز می شود (در زوایای مختلف) انجام می دهند. این موارد به ویژه هنگام عکاسی در فضای باز در طول روز بسیار مفید هستند، به خصوص هنگامی که نور محیط شدید باشد و استفاده از سرعت شاتر بالا ممکن است برای جلوگیری از نوردهی بیش از حد کافی نباشد.

آنها تصاویر شما را تأثیرگذار می‌کنند

فیلترهای دوربین می توانند به روشهای مختلف به بهبود تصاویر شما کمک کنند . آن‌ها برای افزایش کنتراست در یک تصویر، ایجاد رنگهای واضح‌تر، از بین بردن تابش های حواس پرت کن و انعکاس های ناخواسته از سطح آب و سطوح شیشه ای و موارد دیگر مفید هستند. اما در عین حال با اضافه کردن برخی از جلوه های جالب مانند ستارگان چند نقطه ای روی منابع نوری یا لبه های نرم، می توان از آنها برای اضافه کردن کمی جذابیت در عکس های بی‌ زرق و برق استفاده کرد.

انواع فیلترهای لنز

انواع فیلترهای لنز

انواع فیلترهای لنز

۱٫ فیلترهای پیچی

فیلترهای پیچی

فیلترهای پیچی

با نام فیلترهای دایره‌ای هم شناخته می شود، این فیلترها بصورت پیچی مستقیماً جلوی لنز نصب می شوند و فیلترهای مختلفی از این نوع وجود دارند، از جمله رایج ترین آنها مانند polarizer، فیلترهای ND و فیلترهای رنگی. آنها معمولاً از نظر قطر یا ضخامت متفاوت هستند و ضخیم ترین آنها ممکن است باعث ایجاد رنگ آمیزی در تصاویر شما شود.

۲٫ فیلترهای کشویی

فیلترهای کشویی

فیلترهای کشویی

فیلترهای کشویی در درجه اول با لنزهای تله فوتو مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا آنها اغلب دارای المان جلویی بزرگتری هستند و همیشه نمی توان آنها را با یک فیلتر پیچی استاندارد استفاده کرد. همانطور که از نام آن پیداست، یک فیلتر کشویی در یک محفظه کوچک و مخصوص در نزدیکی قسمت عقب لنز جایگذاری شده است.

۳٫ فیلترهای مربعی

فیلتر مربعی

فیلتر مربعی

این فیلترها معمولاً با یک نگهدارنده فیلتر لنز که به جلوی لنز متصل است ، استفاده می شود. برای اینکه بتوانید از یک یا چند فیلتر در اندازه های مختلف استفاده کنید ،باید آداپتورهایی را برای نگهدارنده فیلتر لنز خود تهیه کنید. این نوع فیلتر از محبوبیت زیادی برای عکاسی منظره استفاده می شود.

۴- فیلترهای مستطیلی

یکی دیگر از گزینه های محبوب عکاسان منظره، فیلترهای مستطیل شکل است که باز هم با یک نگهدارنده فیلتر نصب می شوند. استفاده از فیلتر مستطیل، فضای بیشتری را به عکاس می دهد تا بدون خطر لکه های ناهموار، به دور سوژه حرکت کند. اندازه محبوب ترین آن ۶×۴ است، اما فیلترهای کوچکتر و بزرگتری نیز موجود است.

۷ نوع فیلتر لنز دوربین

انواع فیلتر لنز

انواع فیلتر لنز

فیلتر UV و Skylight

فیلترهای UV و Skylight

فیلترهای UV و Skylight

فیلترهای محافظ UV و skylight معمولاً برای محافظت از قسمت جلوی لنز در برابر رطوبت، گردوخاک و خراش استفاده می شوند که باعث می شود آنها برای عکسبرداری در محیط های مرطوب، غبارآلود یا گل آلود ایده آل باشند. در گذشته نیز از فیلترهای UV برای جلوگیری از اشعه ماوراء بنفش استفاده می‌شد. اشعه ماوراء بنفش موجب مه‌آلودگی در فیلم های عکاسی قدیمی می شد كه معمولاً نسبت به اشعه ماوراء بنفش حساس تر بودند.
از طرف دیگر، فیلترهای skylight بهترین دوست عکاس هنگام عکسبرداری در زیر آسمان آبی روشن است. آنها می توانند رنگ آبی بیش از حدی را که اغلب در عکس های فضای باز مشاهده می شود، کاهش دهند. آنها همچنین می توانند رنگ پوستی را از انعکاس رنگ اشیاء اطراف سوژه محافظت کنند.
البته بخاطر داشته باشید که با داشتن یک فیلتر شفاف به عنوان محافظت از لنز، ممکن است کیفیت تصویر شما دچار مشکل شود زیرا می تواند باعث افزایش فلر(تشعشعات نوری شکسته) در لنز شود که با اضافه شدن رنگ و کاهش کنتراست تصویر همراه است.

مناسب برای همه سبک‌های عکاسی

فیلتر پلاریزه

فیلتر پلاریزه

فیلتر پلاریزه

فیلترهای پلاریزه، تقریباً شبیه به عینک آفتابی، با اشباع رنگ و کاهش بازتاب‌ها، به تصویر عمق می‌بخشد. این فیلترها دارای یک ماونت قابل چرخش هستند که به راحتی می توان آن را به لنز وصل کرد. پس از نصب فیلترپلاریزه روی لنز شما و انجام کادربندی، می توانید با چرخاندن فیلتر به آرامی، از طریق نمایشگر یا چشمی دوربین چگونگی تغییر تصویر را مشاهده کنید.
فیلترهای پلاریزه بهترین گزینه برای عکاسی ممنظره هستند. آنها آسمان را تاریک می کنند و رنگ ها را برجسته می‌سازند، همچنین درخشش‌های زننده را از بین می برند و بازتاب های سطوح شیشه‌ای یا سطح آب را کاهش می دهند.

اثر فیلتر پولاریزه بر رنگ آسمان

اثر فیلتر پولاریزه بر رنگ آسمان

حذف انعکاس سطح آب با استفاده از فیلتر پلاریزه

حذف انعکاس سطح آب با استفاده از فیلتر پلاریزه

هنگام عکاسی از مناظر، از دوربین خود بطور افقی حرکت ندهید(تکنیک پنینگ-Panning) زیرا می تواند l,موجب ایجاد نواحی ناهمگون و تاریک در آسمان شود. همچنین، باید هنگام استفاده از این فیلتر با لنزهای با زاویه دید فوق‌العاده عریض(UltraWideAngle) مراقب باشید ، زیرا این امر همچنین می تواند باعث شود رنگ آبی آسمان در عکس های شما ناهماهنگ به نظر برسد.

مناسب برای همه سبک‌های عکاسی

فیلترهای تراکم خنثی

فیلتر ND

فیلتر ND

فیلترهای تراکم خنثی (ND) صفحات شیشه‌ای با رنگ تیره هستند که باعث کاهش میزان نور ورودی به لنز شما می شوند، بدون اینکه روی رنگ تصویر حاصل از آن تأثیر بگذارد. این موضوع هم شامل نور بیش از حد خورشید و هم نور قدرتمند فلاش های استودیو است.

فیلتر ND به هیچ وجه نیاز به تنظیم ندارد و شما می توانید همچنان از سیستم نورسنج و فوکوس دوربین و لنزهای خود حتی زمانی که این فیلتر به لنز متصل است، استفاده کنید.

نوردهی طولانی با استفاده از فیلتر ND

نوردهی طولانی با استفاده از فیلتر ND

با کاهش شدت نور ورودی ، این فیلتر به شما امکان می دهد با سرعت شاتر کمتری عکاسی کنید بدون اینکه دچار نوردهی بیش از حد شوید. در این حالت، اگر می خواهید از یک موضوع متحرک مانند آب در حال حرکت عکاسی کنید، حتما از یک سه پایه برای جلوگیری از لرزش و تا شدن عکس استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که همه چیز بطور شفاف ثبت می‌شود.

مناسب برای:
عکاسی منظره
عکاسی با فلاش
عکاسی خیابانی
عکاسی گرفتن از اجسام متحرک آب مانند رودخانه ها و آبشارها

فیلتر تراکم خنثی تدریجی

فیلتر تراکم خنثی تدریجی Graduated ND

فیلتر تراکم خنثی تدریجی Graduated ND

فیلترهای تراکم خنثی تدریجی (همچنین به عنوان فیلترهای ND گرید یا GND نیز شناخته می شوند) دارای یک انتقال عمودی بین تاریک و روشن برای ایجاد تعادل بین آسمان آفتابی و پیش زمینه تاریک آن هستند. آن‌ها در مقدار تیرگی متفاوت هستند و در مقیاس “استاپ” یه پله روشنایی اندازه گیری و نامگذاری می شوند – تعداد استاپ‌های نور تعیین می کند که در سمت تاریک فیلتر چه مقدار صحنه مورد نظر شما تاریک می‌شود.

ایجاد تعادل بین آسمان آفتابی و پیش زمینه تاریک

ایجاد تعادل بین آسمان آفتابی و پیش زمینه تاریک

فیلترهای GND به طور کلی در سه نوع معمول عرضه می شوند: فیلتر ND هارد ( Hard-edge filters )، فیلترهای ND سافت ( Soft-edge filters ) و فیلتر ND معکوس.

فیلتر ND هارد ( Hard-edge filters ) : دارای نیمی از خاکستری خنثی است که به شدت تغییر می کند تا در مرکز پاک شود. بیشتر جهت ایجاد تعادل در صحنه های با کنتراست بالا ، مانند یک افق مسطح با آسمان روشن و پیش زمینه تاریک، برای ایجاد یک تصویر با نوردهی یکنواخت مورد استفاده قرار می گیرد.

فیلترهای ND سافت ( Soft-edge filters ) : معمولاً برای تغییر نرم تر بین مناطق تاریک و روشن ترجیح داده می شود ، اگر افق کاملاً صاف نباشد، این فیلتر بهترین کاربرد را دارد. اگر فیلتر ND هارد تمایل به ایجاد خط قابل توجه در وسط کادر برای صحنه انتخابی دارد می توانید فیلترهای ND سافت را انتخاب کنید.

Reverse GND Filter : فیلتر ویژه ای که عکاسان منظره از آن برای ثبت طلوع و غروب خورشید زیبا هنگامی که خورشید بسیار نزدیک به افق باشد استفاده می کنند. بر خلاف فیلترهای GND معمولی که از تاریکی به نور در وسط منتقل می شوند، این نوع، از نیمه تاریک (برای آسمان) به تاریک تر (برای خورشید) در نیمه بالا تغییر می کند و سپس در نیمه پایینی (برای پیش زمینه) کاملا شفاف می شود.

مناسب برای:
عکاسی منظره
عکاسی در ساعات طلایی: بعد از طلوع آفتاب و قبل از غروب خورشید

فیلترهای تصحیح رنگ

فیلتر تصحیح رنگ

فیلتر تصحیح رنگ

فیلترهای تصحیح رنگ، که همچنین به عنوان خنک کننده و گرم کننده، تبدیل رنگ یا فیلترهای جبران کننده رنگ نیز شناخته می شوند، برای تصحیح و یا تقویت رنگ صحنه استفاده می شود. فیلترهای گرمایش و خنک کننده برای تصحیح دمای نور داخل خانه و ایجاد صحنه های تیره و دلگیر یا آفتابی و سرزنده کاربرد دارند، در حالی که سایر فیلترهای رنگی برای بیرون کشیدن رنگ‌های خاص در یک صحنه عالی هستند.

تغییر دمای رنگی نور با استفاده از فیلترهای رنگی

تغییر دمای رنگی نور با استفاده از فیلترهای رنگی

برای کسانی که ترجیح می دهند از تصحیح رنگ در مرحله پس‌پردازش استفاده کنند، فیلترها در زیباتر شدن، دقیق تر و واقعی تر شدن تصاویر مفید هستند.
مناسب برای همه سبک‌های عکاسی

فیلترهای کلوزآپ

فیلتر کلوز آپ

فیلتر کلوز آپ

فیلترهای کلوزآپ (همچنین به عنوان فیلترهای ماکرو یا دیوپترها نیز شناخته می شوند) برای ایجاد قابلیت عکاسی ماکرو بدون استفاده از لنزهای مخصوص ماکرو استفاده می شوند. بسیاری از عکاسان با خرید این تکه شیشه‌های کوچک از صرف هزینه برای لنزهای گران قیمت تر اجتناب می‌کنند، به خصوص وقتی که لزوماً مجبور به گرفتن عکس های کلوزآپ نیستند.

عکاسی ماکرو با استفاده از فیلترکلوز آپ

عکاسی ماکرو با استفاده از فیلترکلوز آپ

با این حال، این فیلترهای لنز نمی‌توانند قدرت بزرگنمایی لنزهای ماکرو واقعی را ارائه دهند. فیلترهای کلوزآپ دقیقاً مانند عینک مطالعه یا ذره‌بین هستند که به لنزهای معمولی کمک می کنند تا از فاصله نزدیک‌تری روی سوژه ها فوکوس کنند.

مناسب برای عکاسی ماکرو و اجسام بی‌جان

فیلترهای جلوه های ویژه

فیلترهای جلوه‌های ویژه

فیلترهای جلوه‌های ویژه

فیلترهای جلوه های ویژه در بهبود تصاویر شما برای اهداف مختلفی عمل می‌کنند. شاید محبوب ترین نوع فیلترهای جلوه های ویژه فیلتر ستاره‌زن است که یک تلألو چشمگیر به نقاط هایلایت تصویر و منابع نوری مانند لامپ های خیابانی و چراغ های کریسمس اضافه می کند. می توانید از میان فیلترهای ستاره‌زن، انواع دو، چهار، شش، یا هشت نقطه ای و شعله‌ای را انتخاب کنید.

استفاده از فیلتر ستاره‌زن در عکاسی شب

استفاده از فیلتر ستاره‌زن در عکاسی شب

فیلترهای جلوه های ویژه دیگر شامل فیلترهای مادون قرمز، چندوجهی، نقطه مرکزی یا فیلترهای دیفیوزر و روز برای شب است. با این حال، بیشتر اینها محبوبیت خود را از دست داده‌اند زیرا اثرات آنها اکنون به راحتی در فتوشاپ قابل بازتولید است. با این وجود، آنچه را نمی توان به راحتی تکرار کرد ، اثرات منحصر به فرد فیلترهای بوکه بر تار شدن نواحی خارج از فوکوس است.

مناسب برای انواع عکاسی

هرچند ممکن است کوچک باشند، اما فیلترهای لنز تاثیر بسیار زیادی در خروجی تصاویر شما دارند. اگر دوست دارید نتایج فوری داشته باشید و از صرف وقت و تلاش برای پردازش‌های ثانویه متنفر باشید، استفاده از فیلترهای لنز گزینه مناسبی برای شما است و امیدواریم که این راهنمای فیلتر لنز بتواند به شما در درک چگونگی و زمان استفاده از آنها برای بهبود عکاسی کمک کند.

منبع:adorama.com

اسماعیل کارگر

عکاس و بلاگر در حوزه مهندسی و هنر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *