تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری با موبایل

بازدیدها: 1043

Sending
User Review
5 (1 vote)

خب، اگر شما هم مثل من از طرفداران عکاسی با موبایل هستید و در غیاب دوربین DSLR در صحنه‌های جذاب، دست از عکاسی برنمی‌دارید، یا اگر به فیلمسازی یا تهیه ویدئوکلیپ با موبایل علاقه دارید حتما می‌دانید برخی خلاءها در گوشی‌های هوشمند مانع اجرای بسیاری از ایده‌ها می‌شوند که خوشبختانه باید بگویم بسیاری از آنها با تهیه برخی لوازم جانبی قابل حل هستند. بعنوان مثال عکاسی با موبایل برای اجرای تکنیک‌هایی نظیر نوردهی طولانی، ماکرو یا پرتره در نور کم می‌تواند کاملا چالش برانگیز باشد و علت این محدودیت ها گاه سخت‌افزاری و گاه مربوط به نرم‌افزار متفاوت تلفن های هوشمند نسبت به دوربین های عکاسی است. در این مطلب با بررسی تجهیزات جانبی عکاسی با موبایل قصد داریم خود را به سطح بالاتری برسانیم تا بتوانیم تصاویر خلاقانه‌تری ثبت کنیم.

 

پایه‌ها و نگهدارنده‌ها

سه‌پایه موبایل

سه‌پایه موبایل

منظره بسیار زیبا و منحصر به فرد، زاویه دید عالی و عکسی که در اثر لرزش دست دچار تاری آزاردهنده‌ای شده و بلااستفاده است. حتما شما هم تجربه چنین موضوعی را داشته‌اید. خصوصا زمانی که نور کافی نیست و گوشی هوشمند شما از سرعت شاتر می‌کاهد تا نور کافی به سنسور برسد. لرزش دست می‌تواند لحظه‌های تکرار نشدنی را از بین ببرد اما این تنها دلیل ما برای خرید یک پایه یا نگهدارنده موبایل نیست.

تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری موبایل

تجهیزات عکاسی و فیلمبرداری موبایل

در اجرای بسیاری از تکنیک‌های عکاسی نیاز داریم تا دوربین به مدت چند ثانیه یا بیشتر بدون حرکت بماند. مثلا برای نوردهی طولانی؛ گاه بایستی چند عکس بدون تکان خوردن دوربین و با همان کادر قبلی تهیه کنیم. مثلا برای تکنیک HDR یا Focus Stacking، یا تایم لپس که نیاز به ثابت ماندن دوربین یا موبایل به مدت بسیار بیشتری دارد. از طرفی اگر در فیلمبرداری با موبایل که اغلب لرزشگیر چندان موثری روی آنها موجود نیست، لرزش تصویر می‌تواند برای بیننده آزاردهنده باشد و مخاطب جدید را ترغیب به ترک کانال یوتیوب شما کند. خب برای ثابت نگه داشتن موبایل، تجهیزات جانبی ارزان قیمت و متنوعی برای خرید موجود است که خرید یکی از آنها می‌تواند راه شما را برای ثبت عکس های خلاقانه باز کرده و ویدئوهایی بدون لرزش‌های کلافه کننده، مخاطب بیشتری را در فضای مجازی جذب کند.

لنز های موبایل

لنز عکاسی با موبایل

لنز عکاسی با موبایل

احتمالا مهمترین قابلیت حرفه‌ای در دوربین‌های DSLR، امکان تعویض لنز در آنهاست. دسترسی به فواصل کانونی مختلف، قابلیت ایجاد پرسپکتیو‌های متنوع و استفاده از زوایای دید متفاوت را به عکاسان می‌دهد.

پرسپکتیوهای مختلف

پرسپکتیوهای مختلف

در مقابل، لنز دوربین گوشی‌های هوشمند قابلیت تعویض ندارد. حتی قابلیت زوم نیز ندارد و این موضوع به دلیل ماهیت سخت افزاری حساس و فشرده دستگاه‌های موبایل است. اما برخی تولیدکنندگان، اقدام به طراحی و ساخت لنزهایی کرده‌اند که روی لنز  دوربین موبایل نصب شده و قابلیت‌های اپتیکی جدیدی را به دستگاه شما اضافه می‌کنند. لنزهای تله‌فوتو، ماکرو، واید و فیش‌آی توسط برندهای مختلفی برای دستگاه‌های تلفن هوشمند تولید شده و در دسترس هستند.

فیلترها

فیلتر ND موبایل

فیلتر ND موبایل

فیلترها نیز با اثراتی که روی نور ورودی به دوربین می‌گذارند، هرکدام تغییرات کاربردی خاصی داشته و برای اجرای بعضی تکنیک‌ها ضروری هستند. بطور مثال برای ثبت یک عکس با نوردهی طولانی در روز با وجود نور روزانه فقط با بکارگیری یک فیلتر ND امکان‌پذیر خواهد بود. فیلتر پلاریزه نیز برای ثبت رنگ‌های قوی و درخشان یا حذف انعکاس‌های ناخواسته از عکس‌هایتان کاربرد دارد.

فیلتر ND تدریجی

فیلتر ND تدریجی

ریموت

ریموت کنترل عکاسی با موبایل

ریموت کنترل عکاسی با موبایل

در صورتی که بخواهید عکس دست جمعی گرفته و خود نیز در عکس حضور داشته باشید، بجز استفاده از تک‌پایه یا تایمر شاتر، می‌توانید از ریموت کنترل های بلوتوث یا رادیویی استفاده کنید. از طرفی برای ثبت چند فریم متوالی بدون لمس کردن دستگاه موبایل جهت اجتناب از تکان خوردن آن نیز این ریموت کنترل‌ها بکار خواهند آمد.

منابع نور

منابع نور پیوسته LED

منابع نور پیوسته LED

تقریبا هیچ چیز در عکاسی به اندازه کیفیت نور مهم نیست. شروع یادگیری استفاده و کنترل منابع نور اعم از طبیعی و مصنوعی در عکاسی نقطه عطف و آغاز تحولی مهم در عکاسی هر شخص می‌تواند باشد. سنسور دوربین‌های موبایل از نظر مساحت فیزیکی بسیار کوچک‌تر از دوربین‌های DSLR هستند و این بدان معناست که فتودیودهای سازنده پیکسل‌ها نیز بسیار کوچکتر و نویزپذیرتر خواهند بود. به همین دلیل در شرایط نوری نامناسب، سنسورهای کوچکی نظیر دوربین تلفن‌های همراه کارایی کمتری خواهند داشت مگر اینکه به نحوی کنترل شرایط نوری را بدست بگیرید. اینجاست که منابع نور مصنوعی وارد عمل شده و به شما کمک می‌کنند. فلاش دوربین موبایل در بسیاری از مدل‌ها یک چراغ از نوع LED بصورت تکی بوده که علاوه بر قدرت پایین، سایه‌های خشن و کنتراست ناخوشایندی ایجاد می‌کند. بهتر است در صورت امکان از منابع نور پیوسته بزرگتر و وسیع‌تری استفاده کنید.

منابع نور پیوسته LED

منابع نور پیوسته LED

نوعی منبع نور ثابت بنام رینگ‌لایت نیز وجود دارد که با وجود ابعاد کوچک، به لطف طراحی هوشمندانه آن سایه‌های خشن و کنتراست بالایی ایجاد نمی‌کند. این نوع چراغ‌ها بصورت حلقه‌ای از نور طراحی شده‌اند که لنز دوربین موبایل در مرکز این حلقه قرار می‌گیرد. رینگ‌لایت برای عکاسی ماکرو نورپردازی عالی ایجاد می‌کند و در عکاسی پرتره بصورت کلوزآپ نیز درخشش زیبایی در چشمان سوژه دارد.

رینگ‌لایت

رینگ‌لایت

اسماعیل کارگر

عکاس و بلاگر در حوزه مهندسی و هنر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *