ترفندهای عکاسی موبایل که نباید از دست دهید

بازدیدها: 1036

Sending
User Review
0 (0 votes)

بیایید با آن روبرو شویم – بیشتر ما دوربین خیلی خوبی داریم که اغلب در جیب ماست. این به تنهایی یک دلیل خوب برای استفاده از تلفن هوشمند خود به عنوان دوربین اصلی شما است. البته منظورم از “اصلی” دوربینی نیست که شما برای عکاسی از عروسی ها استفاده می کنید؛ منظور من این است که همه ما باید از تلفن های هوشمند خود به عنوان دوربین حتی بیش از پیش استفاده کنیم. در اینجا چند روش وجود دارد که می توانید تصاویر با کیفیت تری از تلفن همراه خود حصول نمایید.

از انعکاس لذت ببرید

انعکاس در ترکیب بندی

انعکاس در ترکیب بندی

نکته جالب در مورد تلفن هوشمند به عنوان یک دوربین این است که می توانید به راحتی با آن تحرک داشته باشید (کمی بیشتر نسبت به سایر دوربین ها). این امر باعث می شود ثبت انعکاس های بسیار عالی به آسانی انجام پذیرد زیرا می توانید برای یافتن بهترین بازتاب، زاویه های گوناگون را امتحان کنید و یک میلیون چیز وجود دارد که می توانید به عنوان سوژه‌ای برای بازتاب (انعکاس) استفاده کنید و بلافاصله صحنه‌ای از یک منظره مانند تصویر فوق به ذهن خطور می‌کند.

انعکاس در ترکیب بندی عکاسی پرتره

انعکاس در ترکیب بندی عکاسی پرتره

اما می‌توان از انعکاس در ترکیب بندی یک عکس پرتره هم استفاده کرد. از آنجا که ممکن است با چیزهایی سروکار داشته باشید که جابجایی و حرکت دارند (بطور مثال آب)، به سرعت شاتر سریعی نیاز خواهید داشت تا از تار شدگی امواج آب جلوگیری شود. زمانی که بسیار پایین می‌روید و به سطح عامل انعکاس نزدیک می‌شوید، به دیافراگم بزرگی احتیاج دارید تا از عمق میدان لازم برای قرار دادن کل صحنه در فوکوس، برخوردار شوید.

بعضی از تلفن های هوشمند امکان تنظیم دستی این پارامترها را به کاربر می‌دهند. اگر تلفن شما چنین قابلیتی ندارد،می‌توانید اپلیکیشن Camera FV-5 برای دستگاه های اندرویدی و یا Halide برای سیستم عامل IOS نصب کنید.

لرزش دوربین را مهار کنید

کنترل لرزش دوربین بوسیله سه‌پایه

کنترل لرزش دوربین بوسیله سه‌پایه

همه ما دست‌هایی پایدار و بدون لرزش مانند یک جراح نداریم و این بدان معنی است که به نقطه ای می رسیم که سرعت شاتر برای ما خیلی کندتر از آن است که بتوانیم دوربین هایمان را به اندازه کافی بی حرکت نگه داریم تا یک عکس شفاف بگیریم. این موضوع در هر دو حالت صدق می‌کند؛ چه یک دوربین حرفه‌ای DSLR عکاسی کنیم و چه با یک تلفن همراه. بطور کلی و فارغ از موضوعی که بدان اشاره کردیم، استفاده از سه‌پایه اغلب ایده‌ی خوبی است؛ چرا که در هر شرایطی، دوربین روی سه پایه بسیار پایدارتر از زمانی است که در دست گرفته می‌شود. خوشبختانه سه پایه های بسیار متنوع و مناسبی جهت استفاده برای گوشی تلفن همراه موجود هستند.

سه پایه مناسب عکاسی با موبایل

سه پایه مناسب عکاسی با موبایل

برای مثال سه پایه مدل Sirui 3T-35 Tabletop Tripod را در نظر بگیرید. این سه پایه نه تنها مناسب گوشی های تلفن همراه است، بلکه می توانید از آن برای دوربین های عکاسی کامپکت، DSLR، دوربین های بدون آینه یا حتی دوربین های فیلمبرداری نیز استفاده کنید. این بدان معناست که شما در خرید چیزی سرمایه گذاری می‌کنید که تنوع کاربری گسترده‌ای دارد؛ نه کالایی که فقط با نوع خاصی از دوربین ها سازگار باشد.

و اما درباره تنوع کاربری، این سه پایه دارای یک ستون مرکزی دو تکه است که قابلیت تنظیم ارتفاع تا ۱۳٫۵ اینچ را به شما می دهد. همچنین می توانید ستون مرکزی را برداشته و سر سه پایه را به طور مستقیم روی پایه‌ها متصل کنید تا از زوایای دید پایین (که برای عکاسی از انعکاس‌ها مفید است) استفاده کنید.

پایه‌های بزرگ سه پایه  ثبات مورد نیاز شما را تامین می‌کند، اما به دلیل اینکه قابل جمع شدن هستند، اما هنگام جمع شدن مشکلی بابت اندازه آن‌ها ایجاد نمی‌شود. درواقع آنقدر جمع و جور و قابل حمل است که می توانید در صورت نیاز آن را در جیب خود حمل کنید یا آن را به حلقه کمربند شلوار خود وصل نمایید. وزن آن نیز کمتر از یک پوند است و نگرانی درمورد وزن احساس نخواهید کرد.

در واقع “خود” موبایل باشید!

آموزش عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی با موبایل

همانطور که قبلاً خاطرنشان کردم ، یکی از بهترین مواردی که در مورد استفاده از تلفن شما به عنوان دوربین وجود دارد این است که آنها براحتی قابل حمل و جابجایی هستند. اسم “موبایل” را به همین دلیل روی این دستگاه ها گذاشته‌اند. این بدان معناست که شما هیچ بهانه‌ای ندارید که هر روز عکاسی نکنید زیرا یک دوربین بسیار توانمند را همیشه همراه دارید. همچنین هیچ دلیلی وجود ندارد که نتوانید انواع مختلف ژانرهای عکاسی را تجربه کنید تا به پیشرفت چشم خلاق خود کمک کرده و به عکاسی از انواع مختلف سوژه‌ها مسلط شوید. می توانید از تلفن خود برای عکاسی منظره، پرتره، معماری، عکاسی خیابانی، ماکرو و … استفاده کنید.

عکاسی منظره با موبایل

عکاسی منظره با موبایل

و از آنجا که تلفن شما بسیار کوچک و سبک است، شما باید از این مزیت استفاده کنید تا پرسپکتیوهای جذاب را برای عکاسی از آن پیدا کنید؛ هم‌سطح زمین شوید تا دنیا را از نگاه یک کرم ببینید، یا از ارتفاع بالا بروید (با احتیاط) و زاویه دید یک پرنده را بدست آورید. همچنین می‌توانید از سوژه خود فاصله بگیرید یا به آن نزدیک شوید، اما از زوم دوربین موبایل استفاده نکنید. حتی می‌توانید برای کمی ماجراجویی و ریسک، موبایل خود را روی پهپاد نصب کنید.


منظور اصلی این است که موارد زیادی وجود دارد که می توانید با دوربین موبایل برای پیشرفت در عکاسی خود انجام دهید. یعنی شما به راحتی می توانید انواع ژانرهای عکاسی را تمرین کنید، شروع به خلق سبک عکاسی شخصی خود کنید و یک روش آسان برای به اشتراک گذاشتن عکس های گرفته شده برای دریافت بازخورد نیز دارید. اگر فکر می کنید در عکاسی با موبایل نمی توانید عکس های خوبی بگیرید، فیلم فوق توسط Mango Street Labs احتمالا نظر شما را تغییر خواهد داد.

اسماعیل کارگر

عکاس و بلاگر در حوزه مهندسی و هنر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *