آموزش Snapseed، ویرایشگر حرفه‌ای موبایل

بازدیدها: 8454

Sending
User Review
5 (2 votes)

Snapseed یک اپلیکیشن ویرایش عکس باورنکردنی برای آیفون و اندروید است. اما شاید طیف گسترده ای از ابزارهای ویرایش موجود در آن کمی وحشت باشد؟ در این آموزش، ما با راهنمایی های مرحله به مرحله و آموزش های ویدئویی، شما را از طریق برنامه راهنمایی می کنیم تا به سرعت بر برنامه Snapseed تسلط بیابید. حتی اگر کاملا مبتدی باشید. تا انتها با ما همراه باشید تا نحوه استفاده از ابزار ویرایش عکس Snapseed را برای تبدیل تصاویر معمولی به شاهکارهای خیره کننده را بیاموزید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

فهرست مطالب این آموزش:

۱٫ باز کردن یک عکس در ویرایشگر Snapseed

۲٫ بهبود رنگ ها، نوردهی و جزئیات
۲٫۱ Tune Image
۲٫۲ White Balance
۲٫۳ Details

۳٫ تغییر در ویرایش های جداگانه

۴٫ بهبود ترکیب‌بندی
۴٫۱ Crop
۴٫۲ Rotate
۴٫۳ Perspective

۵٫ اصلاح پوست برای ویرایش های بی عیب و نقص
۵٫۱ Healing
۵٫۲ Portrait

۶٫ استفاده از ابزارهای ویرایش انتخابی
۶٫۱ Brush
۶٫۲ Selective
۶٫۳ Masking
۶٫۴ Vignette

۷٫ تغییر حس و حال و فضا با استفاده از فیلترهای Snapseed

۸٫ از Looks به عنوان نقطه شروع برای ویرایش های خود استفاده کنید
۸٫۱ یک Looks به عکس خود اعمال کنید
۸٫۲ یک Looks را شخصی‌سازی کنید
۸٫۳ Looks های شخصی خود را بسازید

۹٫ ذخیره کردن پس از پایان ویرایش

 

۱٫ باز کردن یک عکس در ویرایشگر Snapseed

در اپلیکیشن Snapseed گزینه Open را انتخاب کنید.

آموزش Snapseed

آموزش Snapseed

برای دسترسی به گالری گوشی خود، گزینه Open From Device را انتخاب کنید. یا برای دیدن تصاویر اخیر خود، در ردیف تصاویر بندانگشتی پایین به چپ و راست بکشید و روی عکسی که می خواهید باز کنید ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

دو بخش ویرایش عکس در Snapseed وجود دارد: Looks و Tools. با ضربه زدن به Looks یا Tools در پایین صفحه، بین این دو ناحیه جابجا شوید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در این آموزش Snapseed، نحوه استفاده از Look و Tools برای ایجاد عکس های زیبا در iPhone را خواهید آموخت.

۲٫ بهبود رنگ ها، نوردهی و جزئیات

در این بخش نحوه بهبود رنگ، نوردهی (میزان روشنایی) و جزئیات در عکس های خود را خواهید آموخت. با چند ویرایش ساده، می توانید یک عکس کسل کننده معمولی را به یک شاهکار دیدنی تبدیل کنید.

یک عکس را باز کنید، سپس روی Tools ضربه بزنید. منوی ابزارهای ویرایش عکس Snapseed را همانطور که در قسمت زیر نشان داده شده است مشاهده خواهید کرد.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

۲٫۱ Tune Image

ابزار Tune Image به شما امکان می دهد در عکس های خود از رنگ و نوردهی بی‌نقصی برخوردار شوید. از این ابزار ویرایش Snapseed اغلب استفاده خواهید کرد زیرا باعث بهبود چشمگیر در هر عکسی می شود.

مثال زیر نشان می دهد که چگونه می توانید یک عکس تاریک و کسل کننده را به یک تصویر چشم نواز با رنگهای شگفت انگیز تبدیل کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در بخش Tools، روی Tune Image ضربه بزنید. برای باز کردن منوی Tune Image، روی عکس خود به بالا یا پایین بکشید. ابزاری را که می خواهید استفاده کنید را انتخاب کنید. مثلا Brightness، Contrast و غیره.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در اینجا چگونگی تأثیرگذاری ابزار Tune Image بر رنگ و نوردهی عکس شما آورده شده است:

Brightness: کل تصویر را تاریک یا روشن می‌کند.
Contrast: تفاوت بین مناطق تاریک و روشن را افزایش یا کاهش می‌دهد.
Saturation: رنگ ها را کم و بیش برجسته می‌کند.
Ambiance: میزان اشباع رنگ و کنتراست را همزمان تنظیم می‌کند.
Shadows: فقط سایه ها (مناطق تاریک) را در تصویر تیره یا روشن می‌کند.
Highlights: فقط نواحی بسیار روشن (هایلایت ها) را در عکس تیره یا روشن می‌کند.
Warmth: تن رنگ نارنجی یا رنگ آبی خنک را به تصویر اضافه می‌کند.

هنگامی که ابزاری را انتخاب کرده‌اید، برای انجام تنظیم، انگشت خود را به چپ یا راست بکشید. مقدار تنظیمات را در بالای صفحه مشاهده خواهید کرد.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

مثال بالا نشان می دهد که چگونه می توانید با استفاده از Saturation، غلظت رنگ را تنظیم کنید. مثال زیر نشان می دهد که چگونه می توانید دمای رنگ ها را با Warmth تغییر دهید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

برای باز کردن دوباره منوی Tune Image، انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید. ابزار دیگری را انتخاب کنید، سپس برای تنظیم، انگشت خود را به چپ یا راست بکشید. این روند را برای استفاده از ابزارهای دیگر در فهرست تکرار کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

نسخه های قبل و بعد از ویرایش عکس خود را با استفاده از نماد در سمت راست بالا مقایسه کنید. برای دیدن عکس اصلی روی نماد ضربه بزنید و نگه دارید. انگشت خود را رها کنید تا به تصویر ویرایش شده بازگردید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

هنگامی که ویرایش خود را مناسب یافتید، روی علامت تیک ضربه بزنید.

این ویدیو را مشاهده کنید تا دریابید که چگونه ویرایش های خیره کننده Snapseed را با Tune Image ایجاد کنید:

۲٫۲ White Balance

ابزار White Balance به شما امکان می دهد با استفاده از اعمال ته‌رنگ های مختلف ، عکس خود را بهبود ببخشید.

در بخش Tools، روی White Balance ضربه بزنید. برای باز کردن ابزار White Balance، انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید، سپس یکی از تنظیمات را از میان منو انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

دو ابزار White Balance وجود دارد:

  • Temperature: رنگ های موجود در عکس را سردتر (آبی تر) یا گرم‌تر (نارنجی تر) می‌کند.
  • Tint: ته‌رنگ سبز یا صورتی را به تصویر اضافه می‌کند.

هنگامی که یکی از ابزارها را انتخاب کردید، برای تنظیم آن، انگشت خود را به چپ یا راست بکشید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

مثال بالا نشان می دهد که چگونه می توانید با استفاده از ابزار Temperature، رنگ ها را سرد یا گرم کنید. گرم کردن رنگ ها برای تقویت عکس های غروب خورشید مناسب است.

Temperature همچنین برای اصلاح تراز سفیدی کاربرد دارد. در عکس زیر، برف به رنگ آبی به نظر می رسد. برای برطرف کردن این مسئله Temperature را روی مقادیر گرم تنظیم کنید تا رنگ ها گرم  و برف سفید شود.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

مثال بعدی نشان می دهد که چگونه می توانید با استفاده از تنظیمات Tint برای تقویت سبزی در یک عکس استفاده کنید. این ابزار برای بهبود رنگ ها در عکس هایی با سوژه برگ‌ها بسیار عالی است.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

نهایتا پس از پایان کار با ابزار White Balance ، روی علامت تیک بزنید تا ویرایش های شما اعمال شود.

۲٫۳ Details

ابزار Details بافت و جزئیات ریز را در عکس ها برجسته می‌کند. این ابزار به خوبی روی عکس هایی با بافت جذاب مانند زنگ زدگی، سطح زبر چوب ، لایه های رنگ کنده شده و غیره نتیجه می‌دهد.

در قسمت Tools، روی Details ضربه بزنید. انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید و تنظیمات مورد نظر برای تغییر را انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در بیشتر موارد، Structure نتایج بهتری را به همراه دارد. ابزار Sharpening اغلب با ایجاد نویز، کیفیت تصویر شما را کاهش می دهد. اگر از Sharpening استفاده می کنید، آن را در حد اعتدال استفاده کنید.

مانند سایر ابزارهای Snapseed، برای تغییر تنظیمات روی صفحه بکشید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

هنگام استفاده از ابزار Structure، بزرگنمایی کنید تا تنظیمات خود را با وضوح بیشتری مشاهده کنید. برای بزرگنمایی، دو انگشت را روی صفحه قرار دهید، سپس در خلاف جهت هم به بیرون بکشید (انگشتان خود را از یکدیگر دور کنید). در هنگام بزرگنمایی، بررسی کنید که تنظیماتتان اثرات تخریبی مانند نویز ایجاد نکرده باشد.

ابزار Structure برای ایجاد عکس های بافت های فوق‌العاده عالی است. اما به خاطر داشته باشید که این ابزار همه تصاویر شما را بهبود نمی بخشد.

به عنوان مثال، شما نمی خواهید بافت را در یک عکس پرتره خیلی برجسته کنید. چون این کار باعث می شود پوست فرد بد به نظر برسد و او را پیرتر جلوه دهد!

۳٫ تغییر در ویرایش های جداگانه

قبل از اینکه به معرفی بیشتر ابزارهای ویرایش Snapseed را بپردازیم، می خواهیم یک ویژگی باورنکردنی از این برنامه را معرفی کنیم.

Snapseed از “ویرایش غیر مخرب” استفاده می کند. این بدان معنی است که می توانید در هر مرحله، ویرایش های قبلی را حذف یا اصلاح کنید.

بعد از اعمال برخی از ویرایش ها در یک عکس ، روی نماد Edit History (مربع با فلش خمیده) در بالای صفحه ضربه بزنید. سپس View Edits را از فهرست انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در پایین سمت راست ویرایش‌های اعمال شده را مشاهده خواهید کرد. این شامل کلیه ویرایش‌هایی است که شما انجام داده اید و آخرین ویرایش در بالای لیست قرار دارد. با لمس هر کدام، سه گزینه ظاهر می‌شود.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

برای پاک کردن آن ویرایش از عکس خود، از نماد حذف استفاده کنید. برای تغییر در ویرایش ، روی نماد اسلایدر ضربه بزنید. این گزینه، آن ویرایش را مجددا باز می کند و می توانید تنظیماتی را که در ابتدا اعمال کرده اید تغییر دهید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

نماد قلمو ابزار ماسک‌گذاری را باز می کند. ماسک به شما امکان می دهد ویرایش را در قسمت های منتخبی از تصویر اعمال کنید. در قسمت ۶ این آموزش می توانید در مورد ایجاد ماسک و ویرایش انتخابی بیاموزید.

وقتی روی یکی از ویرایش‌های قبلی در لیست ضربه می زنید، ویرایش های بالای آن به طور موقت از تصویر شما حذف می شوند. اما می توانید با فشار دادن آنها در فهرست، این ویرایش ها را برگردانید.

پس از پایان اصلاحات، برای خروج از صفحه Edit History، روی فلش بازگشت در سمت راست و بالا ضربه بزنید.

۴٫ بهبود ترکیب‌بندی

در این بخش، نحوه بهبود ترکیب‌بندی عکسهای خود را با ابزارهای ویرایش Snapseed یاد خواهید گرفت. ابزارهای Crop ، Rotate و Perspective به شما کمک می کنند تا یک عکس فوری آماتور را به یک تصویر حرفه ای با کیفیت بالا تبدیل کنید.

عکس خود را در Snapseed باز کنید، سپس Tools را انتخاب کنید.

۴٫۱ Crop

ابزار Crop به شما امکان می دهد لبه های تصویر خود را برش دهید. دقیقا مثل قطع کردن لبه های عکس چاپ شده با قیچی است.

با استفاده از ابزار Crop عناصر حواس پرت کن یا فضاهای خالی را از لبه های کادر خارج می کنیم. همچنین می توان ترکیب‌بندی را بهبود بخشیده و بر جنبه های اساسی عکس تأکید کرد.

در قسمت Tools، روی Crop ضربه بزنید. نسبت ابعاد را انتخاب کنید، به عنوان مثال Original، Square ، ۴:۳ ، و غیره یا اگر ترجیح می دهید بدون داشتن محدودیت در نسبت ابعاد تصویر را برش دهید،، Free انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در مثال زیر، نسبت تصویر مربع انتخاب شده است. یک ترکیب‌بندی مربعی، فضای خالی را در پایین تصویر از بین می برد و تأکید بیشتری روی کودک و پرندگان می کند.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

دستگیره های گوشه کادر را بکشید تا موقعیت برش را تنظیم کنید. برای تکمیل ویرایش، روی علامت تیک بزنید.

برش دادن ممکن است ساده به نظر برسد. اما یادگیری اینکه کدام قسمت از تصویر در برش دادن باید حذف شود و کدام قسمت باید نگاه داشته شود می‌تواند کمی پیچیده باشد. برای خلق برجسته ترین ترکیب‌بندی‌ها ، باید هنر کراپ کردن را یاد بگیرید.

با مشاهده این ویدئو، می توانید استاد هنر پنهان برش زدن عکس خود برای ایجاد ترکیب های چشم نواز شوید.

۴٫۲ Rotate

هیچ چیز مانند خط افق کج، تفاوت یک عکاس حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای را آشکار نمی‌کند!

اما اگر در هنگام ثیت عکس گوشی خود را کاملاً تراز نگه نداشته‌اید، نگران نباشید. ابزار Rotate در Snapseed تراز کردن افق تصویر را برای شما آسان می کند.

در قسمت Tools، روی Rotate ضربه بزنید. Snapseed تصویر شما را تجزیه و تحلیل کرده و سعی در چرخش و تراز کردن خودکار آن دارد.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

گاهی اوقات Snapseed چرخش را به درستی اجرا نمی کند. یا به طور خودکار عکس شما نمی چرخد. برای چرخاندن عکس خود به صورت دستی، انگشت خود را روی تصویر بکشید. برای کمک به تراز کردن راحت‌تر تصویر، از خطوط راهنما استفاده کنید.

هنگامی که یک عکس را می چرخانید، لبه های کج شده بریده می شوند. دقت کنید که شما نمی خواهید عناصر مهم را در لبه‌های قاب از بین ببرید. اگر از ویرایش راضی هستید، روی علامت تیک بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

ابزار Rotate برای تصحیح افق در عکس های منظره شما بسیار مناسب است. اما می توانید از آن برای رفع عدم تراز بودن هر عکسی که عناصر مهم در حواشی آن نیستند استفاده کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

۴٫۳ Perspective

ابزار Perspective روش های بیشتری برای تراز کردن و تصحیح مشکلات پرسپکتیو ارائه می دهد.

یکی از رایج ترین مشکلات پرسپکتیو زمانی رخ می دهد که موبایل خود را به سمت بالا کج می‌کنید. به عنوان مثال، اگر از یک ساختمان بلند عکاسی کنید، خطوط عمودی مستقیم ظاهر نمی شوند، بلکه،  به سمت بالای تصویر همگرا می شوند.

در این ویدئو از دوره آکادمی ویرایش آیفون، بیاموزید که چگونه از ابزار Perspective استفاده کنید. این تکنیک ها تصاویر معمولی شما را به عکس های باورنکردنی تبدیل می کنند که با افتخار به اشتراک می گذارید.

در مثال زیر، هنگام ثبت عکس از این درب موبایل خود را کمی به سمت بالا نگاه داشته بودم. بنابراین خطوط عمودی موازی به نظر نمی رسند.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

برای رفع این مشکل، Tools را باز کرده و به Perspective بروید. گزینه Tilt را در زیر تصویر خود انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

برای تصحیح پرسپکتیو عمودی، روی عکس به سمت بالا یا پایین بکشید تا خطوط موازی شوند. برای تصحیح پرسپکتیو افقی، به چپ یا راست بکشید. نهایتا، روی علامت تیک بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

هنگام تنظیم پرسپکتیو، مواظب نواحی سیاه رنگی که در لبه ها ظاهر می شوند باشید. Snapseed به طور خودکار این فضای خالی را با الگوبرداری از پیکسل های اطراف آن پر می‌کند.

اگر لبه های تصویر شما نسبتاً یکنواخت مانند آسمان، چمن یا دریا باشد، معمولاً پر کردن این شکاف ها به خوبی انجام می شود. اما اگر لبه ها جزئیات زیادی دارند، ممکن است نتایج خوبی کسب نکنید.

بنابراین هنگام اعمال تصحیح پرسپکتیو، همیشه لبه های تصویر خود را بررسی کنید. اگر نتایج خوب نیست، ویرایش را خنثی‌سازی کرده و دوباره امتحان کنید. یا لبه های عکس خود را با استفاده از ابزار Crop برش دهید.

۵٫ اصلاح پوست برای ویرایش های بی عیب و نقص

در این بخش، دو ابزار ویرایش عکس Snapseed را برای ایجاد تصاویر بی عیب و نقص را معرفی خواهیم کرد.

ابزار Healing، اشیاء ناخواسته را از عکس های شما حذف می کند و ابزار Portrait برای بهبود عکس های پرتره شما مناسب است.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

۵٫۱ Healing

ابزار Healing در برنامه Snapseed به شما امکان می دهد تا به راحتی اشیاء ناخواسته را از عکس های خود حذف کنید.

این ابزار برای از بین بردن اشیاء کوچک، لکه ها و جوش ها مناسب است. هنگامی که شیء مورد نظر برای پاک کردن با جزئیات ساده مانند پوست، آسمان یا دریا احاطه شده باشد، شما می توانید بهترین نتیجه را بدست آورید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در Tools، روی Healing ضربه بزنید. با دو انگشت زوم کرده تا شیء موردنظر برای حذف را بزرگنمایی کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

از انگشت خود برای قلم زدن روی جسم استفاده کنید. ناحیه ای که روی آن قلم می زنید به رنگ قرمز مشخص می‌شود. هنگامی که انگشت خود را رها می کنید ، ناحیه قلم خورده با پیکسل هایی از محیط اطراف جایگزین می شود.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

اگر نتیجه بی‌نقص نیست، روی Undo (فلش عقب خمیده) در پایین صفحه ضربه بزنید. سپس دوباره با قلم روی سوژه مورد نظر بکشید. اغلب، هربار می توان نتیجه متفاوت به دست آورد تا نتیجه عالی کسب کنید.

۵٫۲ Portrait

مشاهده کردید که چگونه ابزار Healing می‌تواند لکه‌های موجود در عکس های پرتره را از بین ببرد. اما می توانید ویرایش های بیشتری روی عکس پرتره خود در برنامه Snapseed انجام دهید.

ابزار Portrait ابزاری شگفت انگیز برای بهبود عکس‌های پرتره شما است. می‌توان از آن برای روشن کردن چهره، ایجاد پوستی نرم‌تر و درخشش چشم‌ها استفاده کرد.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در قسمت Tools، روی Portrait ضربه بزنید. یکی از پریست های زیر تصویر خود را انتخاب کنید، به عنوان مثال Spotlight 1 ، Smooth 1 ، و غیره. این تنها یک نقطه شروع برای ویرایش شما است، بنابراین اگر تصویر شما هنوز عالی به نظر نمی رسد، نگران نباشید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در مرحله بعدی، برای دسترسی به ابزارهای Portrait، انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید: Face SpotlightSkin Smoothing, و Eye Clarity.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

گزینه ای را که می خواهید تغییر دهید انتخاب کنید، سپس به سمت چپ یا راست بکشید تا تنظیمات را تغییر دهید. عملکرد هر کدام در اینجا آورده شده:

Face Spotlight: چهره سوژه خود را روشن تر کنید، در حالی که محیط اطراف آنها کمی تیره تر است.
Skin Smoothing: پوست سوژه خود را صاف و بی عیب و نقص جلوه دهید.
Eye Clarity: چشم های سوژه خود را درخشان کنید.

به طور ویژه مراقب باشید که از Face Spotlight و Eye Clarity بیش از حد استفاده نکنید. شما هنوز هم می خواهید سوژه شما بعد از ویرایش نیز طبیعی به نظر برسد.

۶٫ استفاده از ابزارهای ویرایش انتخابی

در این بخش، قدرت پنهان ویرایش انتخابی را کشف خواهید کرد. ابزارهای ویرایش انتخابی به شما امکان می دهند قسمت‌های مختلف عکس خود را بطور جداگانه ویرایش کنید.

امکان ویرایش عکس های شما به صورت انتخابی بسیار کاربردی است. تسلط بر این ابزارهای ویرایش در Snapseed، شما را به یک سطح کاملاً جدید خواهد رساند.

۶٫۱ Brush

ابزار Brush به شما در تنظیم انتخابی روشنایی و رنگ، بیشترین کنترل را می دهد و برای عکس‌هایی که قسمت های مختلف صحنه به افزایش یا کاهش روشنایی نیاز دارند مناسب است.

در مثال زیر، تصویر اصلی (سمت چپ) با استفاده از ابزار Brush  ویرایش شده است (سمت راست). صخره ها روشن‌تر، ابرها تاریک‌تر و رنگ های غروب آفتاب غلیظ‌تر شده‌اند.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در قسمت Tools، ابزار Brush را انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

اگر ابزار Brush را در زیر تصویر خود مشاهده نمی کنید ، روی نماد قلم‌مو در پایین صفحه ضربه بزنید. قلم‌مو Dodge & Burn را برای روشنتر یا تاریک کردن قسمت های خاصی از عکس خود انتخاب کنید. برای تنظیم مقدار ابزار بر روی فلش های بالا یا پایین ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

مقدار منفی تصویر را تاریک می کند، در حالی که مقدار مثبت آن را روشن‌تر می‌کند. از انگشت خود برای اعمال قلم‌مو بر مناطقی که می خواهید تنظیم کنید استفاده کنید. در مثال بالا از +۵ برای روشن تر کردن صخره ها در پیش زمینه استفاده شده است.

در مثال‌های زیر ، من از قلم Dodge & Burn در -۵ برای تاریک کردن ابرها استفاده کردم. سپس از قلم Saturation در +۵ استفاده کردم تا رنگهای نارنجی کمی غلیظ‌تر شود.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

برای مشاهده مناطقی که با قلم‌مو تغییر داده‌اید، روی نماد چشم ضربه بزنید. مناطقی که روی آن قلم‌مو زده اید به رنگ قرمز مشخص می شوند.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

اگر اشتباه کردید، می توانید ویرایش های خود را پاک کنید. فلش های بالا یا پایین را ضربه بزنید تا مقدار به Eraser تنظیم شود. سپس بر روی نواحی قرمز قلم بزنید تا ویرایش‌هایتان حذف شود. نماد چشم را خاموش کنید تا هایلایت قرمز پنهان شود.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

این فیلم از دوره آکادمی ویرایش آیفون من به شما نشان می دهد که چگونه می توانید از ابزار Brush برای ایجاد ابرهای دراماتیک در عکس‌های خود استفاده کنید.

۶٫۲ Selective

ابزار Selective به شما امکان می دهد تا رنگ های مختلفی را در عکس خود به صورت جداگانه ویرایش کنید. پس از انتخاب ناحیه خاصی از رنگ، می توانید میزان روشنایی، کنتراست، اشباع یا بافت آن را تنظیم کنید.

این ابزار زمانی مفید است که می خواهید انواع مختلفی از تنظیمات را در نواحی مختلف با رنگ‌های متفاوت اعمال کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در قسمت Tools، روی گزینه Selective ضربه بزنید. روی ناحیه رنگی که می خواهید ویرایش کنید ضربه بزنید. یک نقطه تنظیم (دایره کوچک) به تصویر شما اضافه می‌شود. در مثال زیر، نقطه تنظیم روی سفال‌های نارنجی سقف است.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

برای تنظیم دامنه ناحیه مورد انتخاب، با دو انگشت به داخل یا خارج بکشید. مناطقی که تحت تأثیر ویرایشهای شما قرار می گیرند با رنگ قرمز مشخص می شوند.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

حالا برای دسترسی به چهار ابزار تنظیم، انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید. از بالا به پایین ، حروف مخفف Brightness ، Contrast ، Saturation ، Structure هستند. برای تغییر تنظیمات هرکدام، یک ابزار را انتخاب کنید، سپس به سمت چپ یا راست بکشید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

فقط ناحیه‌ای از رنگی که انتخاب کردید تحت تأثیر ویرایش قرار خواهد گرفت.

برای ویرایش یک منطقه با رنگ متفاوت ، روی نماد + در پایین Snapseed ضربه بزنید. سپس بر روی تصویر ضربه بزنید تا نقطه جدیدی را انتخاب کنید.

برای تغییر اندازه منطقه انتخاب شده، مجددا با دو انگشت لمس کنید. برای انتخاب یک ابزار، انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید. سپس برای تغییر تنظیمات، انگشت خود را به چپ یا راست بکشید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

می توانید به هر شکل که دوست دارید نقاط تنظیم زیادی را به مناطق مختلف با رنگ های متفاوت اضافه کنید. برای مشاهده تصویر خود بدون نقاط تنظیم، روی نماد چشم ضربه بزنید. هرگاه از ویرایش خود راضی بودید، روی علامت تیک ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

۶٫۳ Masking

ایجاد ماسک به شما این امکان می دهد که هر ویرایش Snapseed را بصورت انتخابی اعمال کنید.

با استفاده از ماسک، می توانید اشباع رنگ ، روشنایی یا تغییر دمای رنگ‌ها را فقط در مناطق خاصی از عکس خود اعمال کنید.

می‌توانید جزئیات را در یک سوژه دارای بافت تقویت کنید و نواحی دیگر عکس را بدون تغییر باقی بگذارید.

یا می‌توانید یک عکس را سیاه و سفید کنید اما سوژه اصلی را بصورت رنگی باقی بگذارید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

خب، ماسک گذاری در ویرایشگر Snapseed چگونه کار می‌کند؟ درواقع بسیار ساده است!

ابتدا تنظیمات خود را روی کل تصویر اعمال می کنید. سپس از ابزار Mask برای اعمال ویرایش روی نواحی موردنظر استفاده می کنید.

در ویدیوی زیر می آموزید که چگونه می توانید از ابزار ماسک Snapseed برای کنترل نهایی روی ویرایش انتخابی استفاده کنید.

در مثال زیر، نحوه استفاده از ماسک برای ایجاد یک تصویر سیاه و سفید با قسمتی رنگی نشان داده شده است.

در قسمت Tools، ابزار Tune Image را انتخاب کرده و مقدار Saturation را -۱۰۰ قرار دهید و علامت تیک را بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

تمام تصویر سیاه و سفید است اما نگران نباشید. اکنون از ابزار Mask استفاده می کنیم تا اثر سیاه و سفید کردن به صورت انتخابی اعمال شود.

روی نماد Edit History (مربع با فلش خمیده) در بالای Snapseed ضربه بزنید. View Edits را انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

Tune Image انجام شده را در لیست انتخاب کنید. سپس روی ابزار Mask (نماد قلم مو) ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در پنجره ماسک، از روشن بودن نماد چشم اطمینان حاصل کنید. این به شما کمک می کند با کمک هایلایت به رنگ قرمز، مناطقی که انتخاب کرده اید را مشاهده کنید.

ناحیه ای را که می خواهید به صورت سیاه و سفید باشد با قلم‌مو انتخاب کنید. در این حالت، ما می خواهیم بجز دختر همه چیز سیاه و سفید باشد. بهتر است با بزرگنمایی برای اطمینان از انتخاب دقیق در اطراف لبه های موضوع خود دقت کار را بالا ببرید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

اگر قسمتی را اشتباه قلم‌مو زدید، می توانید آن را پاک کنید. بر روی فلش به پایین در پایین صفحه ضربه بزنید تا مقدار آن به صفر برسد. در این حالت ابزار Mask به عنوان پاک کن کار می کند. کافیست قلم‌مو را روی قسمت هایی که با هایلایت قرمز مشخص شده است بزنید تا ماسک را پاک کند.

پس از اتمام کار، روی نماد چشم ضربه بزنید تا هایلایت قرمز را از بین ببرد. حالا مناطقی که انتخاب کرده‌اید سیاه و سفید به نظر می رسد. برای اعمال این ویرایش، روی علامت تیک بزنید. سپس بر روی فلش رو به عقب ضربه بزنید تا از صفحه Edit History خارج شوید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

می توانید از این تکنیک برای اعمال هرگونه ویرایش یا اعمال هر افکتی در قسمت های مختلف موردنظر در عکس‌های خود استفاده کنید.

۶٫۴ Vignette

ابزار Vignette به شما این امکان را می دهد تا قسمت های داخلی یا بیرونی تصویر خود را تیره‌تر یا روشن‌تر کنید و معمولاً برای تیره کردن لبه های بیرونی یک عکس استفاده می شود.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

اگر vignetting بیش از حد انجام شود، می تواند عکس را خراب کند. اما هنگامی که با دقت مورد استفاده قرار گیرد، کمک می کند تا نگاه بیننده را به مرکز تصویر و سمت سوژه اصلی بکشاند.

در قسمت Tools، ابزار vignette را انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

دایره آبی را به محلی که می خواهید روشن نگه دارید، بکشید. می توانید با دو انگشت، اندازه ناحیه vignette را تغییر دهید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

با انگشت به سمت بالا یا پایین بکشید تا به ابزار های  vignette دسترسی پیدا کنید: Outer Brightness و Inner Brightness. این ابزارها به شما اجازه می دهند تا میزان روشنایی مناطق داخل و خارج از ناحیه vignette را کنترل کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

به طور پیش فرض، Outer Brightness روی -۵۰ تنظیم شده است. عدد منفی تصویر را تاریک می کند، در حالی که  عدد مثبت آن را روشن می‌کند. برای تنظیم روشنایی، انگشت خود را به چپ یا راست بکشید. مقدار روشنایی در بالای صفحه ظاهر می شود.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

در مثال بالا، Inner Brightness روی +۳۰ تنظیم شده است تا ناحیه اطراف کودک روشن شود. Outer Brightness نیز برای تاریک کردن لبه های تصویر روی -۵۰ تنظیم شده است.

این ترکیب، چشم بیننده را به قسمت مهم‌تر و روشن‌تر صحنه جلب می کند. همچنین آسمان را تاریک کرده و آن را نمایان‌تر می‌سازد.

۷٫ تغییر حس و حال و فضا با استفاده از فیلترهای Snapseed

فیلترهای Snapseed به شما امکان می دهند به سرعت حس و ظاهر عکس خود را تغییر دهید. تنها با یک لمس می‌توانید حس و فضای عکس خود را تغییر داده یا یک جلوه هنری به آن اعمال کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

هر کدام از فیلترها کاملاً قابل تنظیم است و این موضوع Snapseed را به یکی از بهترین برنامه‌های فیلتر برای آیفون تبدیل می‌کند.

بیایید به عنوان مثال نگاهی به فیلتر Vintage بیندازیم. این فیلتر روشی آسان برای ایجاد ویرایش های محو و استایل قدیمی در اختیار قرار می‌دهند. در قسمت Tools، روی Vintage ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

بر روی گرادیان‌های رنگی مختلف در زیر تصویر خود ضربه بزنید تا طیف وسیعی از فیلترهای Vintage را امتحان کنید. برای شخصی سازی فیلتر، انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید، سپس ابزاری را از فهرست انتخاب کرده و برای تنظیم، انگشت خود را به چپ یا راست بکشید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

برای افزودن یک اندکی تاری(Blur) در لبه تصویر، روی نماد Blur در انتهای صفحه ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

فیلتر های مختلفی نظیر Black & White ، Retrolux ، Grunge ، Noir و Glamour Glow نیز در دسترس می‌باشند.

فیلترهای Grunge به‌طور ویژه‌ای منحصربه‌فرد هستند زیرا به تصاویر شما بافت های جالبی اضافه می کنند. قطعا شما نمی خواهید این فیلترها را به هر عکسی اعمال کنید. اما اگر می خواهید خلاق باشید، ارزش آزمایش کردن را دارند.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

همه فیلترها به روش مشابهی کار می کنند. فیلتر مورد نظر برای استفاده را انتخاب کنید، سپس برای دسترسی به تنظیمات قابل تغییر، انگشت خود را به بالا یا پایین بکشید و برای دسترسی به گزینه های بیشتر، از آیکون‌های پایین صفحه استفاده کنید.

۸٫ از Looks به عنوان نقطه شروع برای ویرایش های خود استفاده کنید

بخش Looks در Snapseed شامل مجموعه ای از ویرایش های از پیش تعیین شده (پریست) است که شما با یک لمس اعمال می کنید.

اگر مطمئن نیستید که چگونه یک تصویر را ویرایش کنید، امتحان کردن پریست های Looks مختلف روش خوبی برای شروع است. سپس می توانید برای تنظیم دقیق ویرایش، Looks را اصلاح کنید.

حتی می توانید پریست (Looks) های شخصی خود را بر اساس ویرایش‌هایی که ساخته‌اید ایجاد کنید. اگر می خواهید چندین عکس را با استفاده از جلوه‌های یکسان یا مشابه ویرایش کنید، این قابلیت مفید است.

۸٫۱ یک Looks به عکس خود اعمال کنید

روی دکمه Looks در پایین صفحه ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

به Looks های مختلف در زیر عکس خود ضربه بزنید تا ببینید که چگونه تصویر را تغییر می دهند.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

اگر از نتیجه ویرایش راضی هستید، روی علامت تیک بزنید. برای لغو ویرایش، روی X ضربه بزنید  یا با استفاده از دستورالعمل های زیر، Looks را سفارشی کنید.

۸٫۲ یک Looks را شخصی‌سازی کنید

برای سفارشی کردن یک Looks، ابتدا آن را روی عکس خود اعمال کنید و روی علامت تیک بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

روی نماد Edit History (مربع با فلش خمیده) در بالای صفحه ضربه بزنید. View Edits را انتخاب کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

ویرایش‌هایی که این Look را تشکیل می دهند در لیست ویرایش در پایین صفحه ظاهر می شوند. برای گزینه های بیشتر، روی هر ویرایش در لیست ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

برای حذف ویرایش از آیکون حذف استفاده کنید. برای تغییر در ویرایش ، روی نماد Sliders ضربه بزنید. یا روی نماد قلم مو ضربه بزنید تا ویرایش به صورت انتخابی با استفاده از ماسک انجام شود.

۸٫۳ Looks های شخصی خود را بسازید

آیا اغلب با ویرایش چندین عکس با استفاده از ویرایش های بسیار مشابه مواجه می‌شوید؟ اگر چنین است، می توانید با ایجاد Looks منحصر به فرد خود، در وقت صرفه جویی کنید.

ایجاد Looks های شخصی همچنین راهی عالی برای ارائه ایده‌های جدید در ویرایش عکس‌های شما است. می توانید به سرعت آنها را در تصاویر جدید اعمال کنید تا ببینید بهترین ویرایش کدام است. این روشی آسان برای امتحان کردن ویرایش های مختلف است که شاید در غیر این صورت به ذهنتان خطور نمی‌کرد.

این فیلم از دوره آکادمی ویرایش آیفون من به شما نشان می دهد که چگونه می توانید Looks شخصی خود را ایجاد کرده و ایده های جدید ویرایش را خلق کنید.

برای ایجاد Looks شخصی، ابتدا عکس خود را با استفاده از هر نوع ابزار ویرایش Snapseed ویرایش کنید. وقتی ویرایش را انجام دادید، روی گزینه Looks (در پایین صفحه) ضربه بزنید.

انگشت خود را به سمت راست بکشید و سپس روی نماد افزودن (+) ضربه بزنید. برای Looks خود یک نام بنویسید، سپس روی Ok ضربه بزنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

 

پریست سفارشی جدید شما در Looks در پایین صفحه ظاهر می شود. در آینده می‌توانید این Looks را در هر عکسی که به ویرایش مشابه نیاز دارد اعمال کنید.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

۹٫ ذخیره کردن پس از پایان ویرایش

پس از پایان ویرایش نوبت به ذخیره کردن خروجی ویرایش است. روی Export در پایین صفحه ضربه بزنید. Snapseed دارای سه گزینه جهت ذخیره است: Save ، Save as Copy و Export.

آموزش کامل Snapseed

آموزش کامل Snapseed

Save عکس اصلی ادیت نشده را با نسخه ویرایش شده بازنویسی می کند. دیگر نمی توانید تصویر اصلی ویرایش نشده مشاهده کنید. اما عکس با “ویرایش غیر مخرب” ذخیره می شود، بنابراین ویرایش های شما را در هر زمان می‌توان حذف یا اصلاح کرد.

Save A Copy ویرایش شما را به عنوان یک عکس جداگانه ذخیره می کند و هر دو نسخه اصلی و ویرایش شده تصویر را در اختیار خواهید داشت. با این گزینه هم عکس با “ویرایش غیر مخرب”  ذخیره می شود و ویرایش های شما را در هر زمان می‌توان حذف یا اصلاح کرد.

Export ویرایش شما را به عنوان یک عکس جداگانه با تغییرات دائمی ذخیره می کند. ویرایشهای شما پس از ذخیره قابل برگشت یا تغییر نیستند.

بهترین گزینه Save as Copy است. تصویر اصلی بدون ویرایش باقی خواهد ماند. و نسخه ویرایش شده با ویرایش های غیر مخرب ذخیره می شود. این ویرایش ها را می توان در هر زمان در آینده حذف یا اصلاح کرد.

اکنون همانطور که مشاهده می کنید، می‌توانید عکس های موبایلی خود را با ویرایش، بهبود بسیاری بخشید.

در واقع، عکاسان حرفه ای هرگز عکس های خود را بدون ویرایش به اشتراک نمی گذارند. بنابراین اگر عکسهای موبایلی خود را ویرایش نکنید، آنها هرگز ظاهر حرفه ای مورد نظر را نخواهند داشت.

با این حال، تبدیل شدن به یک ویرایشگر عالی کار ساده ای نیست. عکس های خوب اغلب با ویرایش ضعیف کاملاً خراب می شوند. از هر شبکه اجتماعی که بازدید کنید، منظورم را متوجه خواهید شد.

اما این خبر خوب است: هنگامی که در امر ویرایش عکس عالی باشید، فقط در سه دقیقه می‌توانید عکس‌های معمولی را به شاهکارهای خیره کننده تبدیل کنید!

 

منبع: iphonephotographyschool.com

اسماعیل کارگر

عکاس و بلاگر در حوزه مهندسی و هنر.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *